اقامت وی آی پی
فهرست
دریافت اقامت توریستی ترکیه

فهرست محتوای این مقاله

با توجه به نزدیک بودن کشور ترکیه به کشور ما ایران از نظر جغرافیا و همچنین آداب و رسوم و فرهنگ، همواره یکی از اولین انتخاب ها برای مهاجرت این کشور است. ترکیه دارای آب و هوای چهار فصل و مطلوب بوده و دارای قوانین مهاجرتی آسان تری نسبت به سایر کشور های اروپایی دارد، همچنین از نظر شهری،‌ تقریبا هم طراز با کشور های اروپایی است و حمل و نقل و شهرداری مدرنی دارد.

ترکیه به دلیل داشتن زبانی نزدیک به زبان ترکی آذری نیز مورد توجه خیلی از ایرانیان و حتی سایر کشور های خاورمیانه قرار گرفته است، برای ایرانیان به دلیل اینکه بسیاری از جمعیت ایران ترک هستند مورد توجه است و برای ملت های دیگر مانند ترکمنستان و ازبکستان و همچنین کشور آذربایجان، باز هم نزدیکی زبان وجود دارد و مورد توجه مهاجرین قرار دارد.

در این مقاله به نحوه دریافت اقامت توریستی ترکیه و شرایط و مدارک مورد نیاز آن می‌پردازیم.

اقامت توریستی ترکیه چیست و چه نوعی از ویزا است؟
اقامت توریستی ترکیه چیست و چه نوعی از ویزا است؟

اقامت توریستی ترکیه چیست و چه نوعی از ویزا است؟

همانطور که می‌دانید کشور ترکیه برای ما ایرانیان ویزا فری یا دارای معایت ویزا است، با توجه به این معاهده می‌توان به مدت ۹۰ روز در خاک ترکیه بدون نیاز به اخذ ویزا یا اجازه اقامت حضور داشت. خیلی از افراد برای شناخت ترکیه و فرهنگ آن از این مدت سه ماهه استفاده کرده و سپس اقدام به دریافت یکی از انواع ویزا (اقامت ترکیه) می‌نمایند تا بتوانند به نحوی در این کشور زندگی کنند.

یکی از آسان ترین روش های دریافت اقامت ترکیه، اقامت توریستی ترکیه بود، به این دلیل می‌گوییم «بود» چرا که از ابتدای سال ۲۰۲۲ قوانین برای این نوع اقامت سخت تر شد و تقریبا در سال ۲۰۲۳ نشدی شد. اما همچنان راه هایی برای اقامت توریستی کشور ترکیه وجود دارد که در ادامه به آن ها می‌پردازیم و شرایط هر یک را شرح می‌دهیم.

اقامت توریستی ترکیه قبل با اجاره کردن یک خانه در منطقه‌ی غیر ممنوعه قابل اخذ بود و ظرف مدت حداکثر ۲ ماه شما اقامت یک یا دوساله کشور ترکیه را دریافت می‌کردید، اما طی قوانین جدید این امکان دیگر وجود ندارد و باید علاوه بر اجاره یا خرید یک خانه در این کشور، مدارکی دال بر درآمد خود که باید از حداقل دستمزد پایه ترکیه ۲ و ۳ برابر بیشتر باشد، تمکن مالی نیز در حساب خود ارائه دهید به اداره‌ی مهاجرت.

اقامت کوتاه مدت ترکیه
اقامت کوتاه مدت ترکیه

اقامت کوتاه مدت ترکیه

درواقع اقامت توریستی همان اقامت کوتاه مدت یا به ترکی Kısa dönem ikamet izini بوده و پس از پایان دوره‌ی آن باید درخواست تمدید و یا ترک خاک توسط شخص خارجی صورت گیرد، در غیر این صورت به ازای هر روزی که اضافه و بدون اجازه در خاک ترکیه حضور داشته باشید به دلار باید جریمه پرداخت کنید. این نوع از اقامت، ارزانترین روش اقامت ترکیه نیز بوده است.

جریمه‌ی اضافه ماندن در خاک ترکیه درصورتی که در مدت ماندن دستگیر نشوید باید در فرودگاه یا مرز هنگام خروج پرداخت شود، همچنین پس از ترک خاک ترکیه برای مدتی ممنوع الورود می‌شوید، مدت ممنوع الورودی به ترکیه را افسری که مهر خروج شمارا ثبت می‌کند تعیین می‌کند.

شرایط جدید دریافت اقامت توریستی ترکیه 2023

شرایط جدید دریافت اقامت توریستی در سال ۲۰۲۳ کمی نسبت به سال های پیش دشوار تر شده و نیاز به ارائه مدارک بیشتری است. بطور مثال مثل گذشته با اجاره کردن خانه نمی‌توانید درخواست اقامت توریستی بدهید یا اگر قصد داشته باشید با اجاره کردن خانه درخواست اقامت توریستی خود را به مهاجرت ترکیه اعلام کنید، بایستی مدارکی همچون تمکن مالی و گردش حساب بانکی و… ارائه دهید. در ادامه لیستی از مدارکی که باید برای اقامت توریستی ترکیه داشته باشید و ارائه بدهید را نوشته ایم.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت توریستی ترکیه

مدارک لازم برای راندوو ترکیه به شرح زیر است:

 • اجاره نامه نوتر شده (رسمی)
 • کپی سند ملک
 • کپی برگه اثبات آدرس (نومارا تاژ)
 • کپی برگه بیمه زلزله خانه (داسک)
 • کپی رنگ از قرارداد بیمه اقامت ترکیه متقاضی
 • برگه وقت مصاحبه اقامت (راندوو)
 • تمکن مالی حداقل ۲۰۰ هزار لیری
 • گردش حساب ۶ ماهه آخر از کشور مبدا (ایران)
 • ارائه برنامه سفر (بلیط ها، برگه رزو هتل ها و مقاصد گردشگری شما)
 • عکس بایومتریک ۴ عدد
 • کپی از صفحه اول پاسپورت و صفحه مهر ورود به ترکیه
 • ارائه سندی دال بر داشتن شغل در ایران
 • رسید پرداخت مالیات و هزینه کارت اقامت

این مدارک بر اساس خواسته‌ی مامور اداره مهاجرت و لیستی که در وب سایت اداره مهاجرت و قانون جدید اقامت توریستی ترکیه وجود دارد نوشته شده است و قطعی نیست چرا که ممکن است مامور از شما مدارک بیشتر یا کمتری بخواهد ضمن اینکه ما هیچ تضمینی بر رد یا قبولی شما در صورت تکمیل بودن مدارک نمی‌کنیم چرا که اداره مهاجرت اجازه اقامت توریستی را در صورتی که اثبات کنید به قصد گردش و امور توریستی در ترکیه وارد شده اید ممکن است قبول بکند.

دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک

درصورتی که قصد دارید با خرید ملک در ترکیه سرمایه گذاری نمایید و اقامت ترکیه را دریافت کنید، اداره‌ی مهاجرت به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید با خرید ملک به ارزش بالای ۷۵ هزار دلار آمریکا، اقامت بلند مدت دریافت نمایید. جهت دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه بایستی پس از انتخاب ملک مورد نظر، اقدام به افتتاح حساب کرده و پول خود را به حساب بانکی در ترکیه واریز نمایید، سپس اقدام به خرید ملک از روش قانونی بکنید، در این شرایط نیز بایستی مدارکی که بالاتر درج شده را تهیه و به اداره مهاجرت ارائه نمایید.

مزایای خرید خانه در ترکیه

درصورتی که خانه یا ملکی به ارزش بالا تر از ۷۵ هزار دلار در ترکیه خریداری کنید، می‌توانید از حق اقامت موقت از نوع بلند مدت استفاده نمایید، این نوع اقامت به منزله‌ی شهروندی نیست و مزایای شهروندی ندارد اما شما می‌توانید با اجازه‌ی اقامتتان اقدام به ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار بکنید.

یکی از مزایای خرید ملک در ترکیه بالارفتن ارزش سرمایه شما پس از مدت کوتاه است، ترکیه نیز مانند ایران رشد و توسعه مالی برای املاک دارد. افزایش قیمت ملک در ترکیه بصورت صعودی می‌باشد اما نه به سرعت ایران، در عوض سرمایه گذاری شما کاملا قانونی و امن است.

اجازه کار در ترکیه با خرید ملک
اجازه کار در ترکیه با خرید ملک

اجازه کار در ترکیه با خرید ملک

متاسفانه یکی از معایب خرید ملک در ترکیه این است که به شما اجازه کار کردن داده نمی‌شود مگر اینکه خودتان کارفرما باشید، چرا که شما با خرید ملک با ارزش کمتر از ۴۰۰ هزار دلار شهروند نشده اید و فقط بعنوان سرمایه گذار اجازه اقامت دارید.

برای اینکه بتوانید در خاک ترکیه بعنوان کارمند یا کارگر کار بکنید لازم به اخذ اجازه کار از سوی اداره کار ترکیه است، این اجازه کار از طرف کارفرما به اداره کار درخواست شده و درصورت تایید اداره کار برای شما صادر می‌گردد.

نحوه دریافت اقامت توریستی ترکیه
نحوه دریافت اقامت توریستی ترکیه

نحوه دریافت اقامت توریستی ترکیه

برای دریافت اقامت توریستی ترکیه همانطور که بالاتر توضیح دادیم و مدارک مورد نیاز را شرح دادیم، لازم است تا خودتان مدارک مورد نیاز اداره مهاجرت ترکیه برای اقامت را تکمیل کنید، درصورتی که توان اخذ هر یک از مدارک را نداشته باشید لازم به کمک گرفتن از یک موسسه یا وکیل ترک است، همانطور که وب‌سایتمان در بخش های مختلف خدمات خود را شرح داده ایم، شما درصورتی که بخواهید، می‌توانید تکمیل کلیه مدارک خود را به ما بسپارید. ما با تکمیل مدارک اقامتی شما، ۵۰ درصد کار دریافت اقامت توریستی را تضمین می‌کنیم اما ۵۰ درصد باقی مانده تصمیم و نظر اداره مهاجرت ترکیه می‌باشد.

بیمه برای دریافت اقامت توریستی ترکیه

یکی از مدارکی که باید برای دریافت این نوع از اقامت به همراه داشته باشید، بیمه اقامت یا همان بیمه سلامت اتباع خارجی می‌باشد. برای دریافت این بیمه می‌توانید به یکی از کارگذاری های بیمه مراجعه از شرکت ما که نماینده رسمی بیمه های ترکیه است خریداری نمایید.

بیمه سلامت ترکیه یک قرارداد رسمی است که در عرض ۱۰ دقیق برای متقاضی صادر شده و بصورت فایل PDF ارسال می‌گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیمه سلامت ترکیه وارد لینک زیر شوید.

خرید بیمه اقامت ترکیه برای دریافت کیملیک

هزینه دریافت اقامت توریستی ترکیه 2023
هزینه دریافت اقامت توریستی ترکیه 2023

هزینه دریافت اقامت توریستی ترکیه 2023

هزینه ها و پرداخت هایی که برای دریافت اقامت توریستی در ترکیه باید انجام بدهید زیاد نبوده و درصوتی که گول نخورید و خودتان به درستی آن هارا شخصا پرداخت بکنید مجبور به پرداخت پول اضافه به شیادان نخواهید شد، به همین دلیل لیستی از هزینه های اقامت توریستی کشور ترکیه را نوشته ایم:

 • هزینه بیمه سلامت ترکیه (نسبت به سن متقاضی بین ۱۰۰۰ تا ۳ هزار لیر برای یک سال)
 • هزینه حق خاک یا همان مالیات (بین ۹۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر متغیر بر اساس سن)
 • هزینه صدور کارت اقامت (حدود ۵۰۰ لیر)
 • هزینه بیمه زلزله خانه (اگر صاحب خانه تهیه نکند: بین ۳۰۰ الی ۲۰۰۰ لیر سالانه)
 • هزینه عکاسی ۱۰۰ لیر
 • هزینه هتل برای اقامت روز های اول: متغیر
 • هزینه دریافت وقت مصاحبه: اگر از ما درخواست کنید رایگان!

این قیمت ها و هزینه ها تقریبی بوده و براساس هزینه های اعلامی توسط اداره مالیات و بیمه در سال ۲۰۲۳ می‌باشد.

عوامل رد شدن درخواست اقامت توریستی ترکیه

یکی از مهم ترین عوامل ریجکت شدن درخواست اقامت ترکیه، ثبت اطلاعات اشتباه در فرم درخواست وقت مصاحبه یا همان فرم راندوو است،‌ خیلی از افراد سودجو با دریافت مبالغی زیاد باز هم اطلاعات اشتباه و نادرست براساس عدم تجربه و دانش کافی در فرم راندوو متقاضی وارد می‌کنند و همین امر موجب رد شدن درخواست اقامت متقاضی می‌شود.

یکی دیگر از دلایل رد شدن اقامت توریستی، نقص مدارک است، درصورت نقص مدارک، مامور به شما لیستی از کسری های مدارک را اعلام می‌کند که باید در مدت ۳۰ روز آن هارا تکمیل کرده و به اداره مهاجرت (بدون نیاز به وقت قبلی) ببرید و تسلیم کنید.

علت بعدی عدم اصالت یا رسمی بودن مدارک شما است که در این صورت درخواست شما رد شده و اگر مدارک جعلی داشته باشید ممکن است محکوم و جریمه شوید.

خروج از کشور ترکیه در مدتی که درخواست شما در حال بررسی است و نتجیه آن مشخص نشده است! موجب رد اتوماتیک درخواست شما می‌شود چرا که باید از زمان ایجاد درخواست تا پس از دریافت نتیجه آن در خاک ترکیه بمانید.

درصورتی که بعد از بازه زمانی معافیت پاسپورت خود درخواست اقامت ثبت کنید (اگر این مدت بیش از ۱۰ روز پس از گذشت ۹۰روز باشد) بطور کامل درخواست شما رد می‌شود و تا ۶ ماه نمی‌توانید درخواست اقامت ثبت کنید.

یکی دیگر از عوامل ردی درخواست شما می‌تواند وجود محکومیت کیفری در یک کشور باشد.

همچنین اگر تمکن مالی نداشته باشید یا میزان درآمد خود را اشتباه ثبت کنید یا اصلا ثبت نکنید از چه منبعی درآمد دارید و چقدر است، نیز بر اساس ماده ۳۲ قانون اداره مهاجرت رد می‌شوید.

مدت زمان دریافت کیملیک ترکیه

پس از درخواست اجازه اقامت ترکیه که از طریق ثبت راندوو انجام می‌شود، بین چند دقیقه تا ۱۰ روز، روز مصاحبه شما از طریق پیامک مشخص می‌شود (این مورد برای استانبول است چرا که در شهر های کوچک روز و ساعت مصاحبه را خود متقاضی انتخاب می‌کند).

پس از مصاحبه و ارائه مدارک به اداره مهاجرت نیز بین ۱۰ تا ۳۰ روز زمان لازم است تا نتیجه درخواست اقامت شما مشخص شود. ضمن اینکه در این مدت نباید از خاک ترکیه خارج شوید.

اگر در زمان های تقریبی بالا کارت و جواب درخواست اقامت شما اعلام نشد، یا در سایت اداره مهاجرت مشاهده نکردید، حتما با ۱۵۷ تماس بگیرید و درخواست پیگیری کنید. همچنین اخیرا پیامک تعیین روز مصاحبه برای متقاضیان استانبول ارسال نمی‌شود و لازم است هر ۲ روز یک بار از طریق وب سایت اداره مهاجرت به آدرس https://e-ikamet.goc.gov.tr/  یا تماس با ۱۵۷ پیگیری کنید.

پیگیری وضعیت درخواست اقامت

برای پیگیری وضعیت درخواست خود از طریق لینک وب سایت اداره مهاجرت و با وارد کردن شماره Başvuru و شماره پاسپورت همچنین شماره موبایل یا ایمیل خود اقدام کنید، آموزش کامل پیگیری درخواست اقامت ترکیه در ویدیوی زیر توضیح داده شده.

جمع بندی

برای دریافت اجازه اقامت ترکیه بصورت توریستی هیچ تضمینی وجود ندارد و درصورتی که مدارک شما حتی کامل باشد امکان رد شدن درخواست شما وجود دارد. بنابراین هیچ شخص یا شرکتی نمی‌تواند تضمین این امر را به شما بدهد مگر اینکه قصد و نیتی داشته باشد.

برای دریافت این اقامت بهترین پیشنهاد و قطعی ترین روش، خرید ملک با ارزشی بیشتر از ۷۵ هزار دلار است. دراین صورت حتی با نقص مدارک نیز اقامت شما صادر شده و می‌توانید از مزایای آن بهره ببرید.

5/5 - (30 امتیاز)

4 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز بله بیمه دانشجویی ترکیه نیز با تخفیف ویژه ارائه می‌شود که بصورت فوری و آنلاین صادر می‌گردد. همچنین بیمه اقامت دانشجویی که از ما تهیه فرمایید دارای اعتبار در مراکز درمانی ترکیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای ارتباط با ما کافی است روی یکی از دکمه‌های زیر را لمس کنید.
برای دسترسی آسان به وب‌سایت، آن‌را به‌عنوان اپلیکیشن نصب کنید.