اقامت وی آی پی
فهرست
شرایط اقامت ترکیه در سال جدید

فهرست محتوای این مقاله

ترکیه یکی از کشور های مهاجرپذیر و زیبای جهان! شاید شما هم به فکر مهاجرت به کشور ترکیه افتاده باشید و برای رفتن به این کشور برنامه ریزی هایی کرده باشید، اما شرایط جدید اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۳ را باید دقیق تر بررسی کنید چرا که دستخوش تغییراتی از سمت اداره مهاجرت ترکیه بوده و نیاز است تا اطلاعات به روز تر و دقیقی را درباره آن داشته باشید.

شرایط جدید اقامت ترکیه 2023

همانطور که از عنوان این نوشتار پیداست، درخصوص شرایطی که امسال (۲۰۲۳) برای دریافت اقامت ترکیه می‌خواهیم اطلاعاتی در اختیار شما بگذاریم. ترکیه اخیرا پس از کم رنگ شدن پاندمی کرونا، امکان دریافت اقامت توریستی را محدود کرد و حتی بعضا در تمدید آن نیز شرایط و تغییراتی اعمال کرد. در ادامه ابتدا به انواع اقامت ترکیه می‌پردازیم سپس شرایط هر یک را بررسی می‌کنیم.

اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی یکی از مرسوم ترین انواع اقامتی بود که اتباع خارجی پس از ورود به ترکیه (از جمله ایرانی ها) دریافت می‌کردند و شرایط سخت و پیچیده ای هم نداشت، اما پس از پایان دوران کرونا، دولت ترکیه شرایط جدیدی را برای اقامت توریستی ترکیه وضع کرد. قبلا به آسانی با اجاره کردن یک ملک و ارائه اجاره نامه آن به ادامه مهاجرت به متقاضی اقامت توریستی یک ساله یا حتی دو ساله اعطا میشد.

اقامت توریستی ترکیه با اجاره ملک

در ماه های ابتدایی سال ۲۰۲۲ دولت ترکیه اجازه صادر اقامت توریستی از روی اجاره ملک را نداد و متقاضیانی که این درخواست را ثبت کرده بودند مجبور به ترک خاک ترکیه و یا درخواست اقامت از طریق تحصیل در ترکیه کردند. اقامت تحصیلی ترکیه یکی از مطمعن ترین و بدون ریسک ترین انواع اقامت است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

اقامت توریستی ترکیه با خرید ملک

یکی دیگر از انواع اقامت توریستی که احتمال پذیرش آن تقریبا می‌توان گفت صد در صد است، اقامت از طریق خرید ملک است، در واقع اگر شما یک ملک به ارزش ۷۵ هزار دلار در استان هایی مانند استانبول، آنکارا و بطور کلی استان های بزرگ و پر جمعیت خریداری نمایید، اجازه اقامت توریستی بلند مدت به شما تعلق می‌گیرد که البته گفتنی است این اقامت به شهروندی هیچ ارتباطی نداشته و نمی‌توانید پس از مدتی درخواست شهروندی ثبت کنید.

لازم به ذکر است که می‌توانید با خرید ملک در شهر های کوچک تر به ارزش ۵۰ هزار دلار نیز اقامت توریستی از نوع Taşınmaz Malı دریافت کنید.

تحصیل در ترکیه

اقامت تحصیلی ترکیه

همانطور که بالاتر اشاره شد، اقامت تحصیلی ترکیه یکی از مطمعن ترین روش های دریافت اقامت در این کشور است و بدون شک اقامت شما پذیرفته می‌شود. تحصیل در خاک ترکیه البته دارای مزیت هایی نیز هست که در صفحه اختصاصی آن در وب‌سایت ما اشاره شده است اما بطور خلاصه نیز در این بخش برای شما خواهیم نوشت.

مزایای اقامت تحصیلی ترکیه

یکی از مهم ترین مزایای اقامت تحصیلی در کشور ترکیه داشتن اقامت این کشور با یک روش تضمینی و بدون احتمال ریجکتی است، درواقع شما اقامت ترکیه را با مطمعن ترین روش دریافت کرده اید.

۱- دریافت اقامت کشور ترکیه بدون ارائه تمکن مالی یا خرید ملک

۲- امکان زندگی در مناطق مموعه (منطقه سیاه اتباع خارجی)

۳- امکان استفاده از تخفیف ۶۰ الی ۷۰ درصدی حمل و نقل عمومی ترکیه

۴- دریافت تخفیفات ویژه در رستوران ها و برخی از مراکز خرید

۵- معتبر بودن مدرک دانشگاهی حتی دانشگاه های خصوصی ترکیه

۶- سطح بالای علمی دانشگاه ها

۷- زندگی در اروپا، با فرهنگ و شرایط بسیار نزدیک به کشور عزیزمان ایران

و چندین مزیت دیگر که تا پا به خاک ترکیه نگذارید متوجه آن ها نخواهید شد…

هزینه تحصیل در ترکیه

اگر به قصد دریافت اقامت صرفا در دانشگاه ها ثبت نام نمایید، می‌بایست ارزان ترین رشته را انتخاب کنید، پس در این مقاله فقط به پایین ترین  و بالاترین میزان شهریه در استانبول می‌پردازیم.

پایین ترین شهریه که مربوط به رشته‌های زبان و ادبیات می‌باشد، بین ۱۸۰۰ الی ۲۲۰۰ دلار در طول سایت می‌باشد و بالاترین میزان شهریه مربوط به رشته های دندان پزشکی و پزشکی است که حدود ۲۵ هزار دلار در سال می‌باشد.

اقامت کاری ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه 2023

همواره در خصوص ثبت نام در دانشگاه های ترکیه سوالاتی از قبیل این که چه مدارکی لازم هست، چه شرایطی باشد متقاضی داشته باشد و غیره مطرح است، در این پاراگراف بطور مختصر به این موارد پرداخته ایم و امیدواریم پاسخ سوالات خود را دریابید، اگر سوالی باقی ماند در بخش نظرات بپرسید.

شرایط متقاضی تحصیل در ترکیه

در ابتدا نیاز به مدارک زیر می‌باشد:

 1. پاسپورت
 2. عکس بیومتریک
 3. دیپلم، یا بطور کلی آخرین مدرک تحصیلی
 4. ریز نمرات
 5. ترجمه آخرین مدرک تحصیلی (ترجیحا ترجمه رسمی با مهر دادگستری)
 6. ترجمه ریز نمرات

اگر مدارک شما فاقد ترجمه هست و نیاز به پذیرش فوری در ترکیه دارید نیز می‌توانید اسکن اصل مدارک را ارسال کنید،‌ همکاران ما در اداره ترجمه رسمی ترکیه آن ها را ترجمه نموده و به دانشگاه ارائه می‌نمایند اما پس از مدت ۱ الی ۳ ماه از حظور شما در دانشگاه لازم به ارائه اصل مدارک با مهر دادگستری یا سفارت ایران در ترکیه می‌باشد.

پس از دریافت پذیرش تحصیلی ترکیه که از سوی ما بصورت فوری انجام می‌شود، نیاز به حضور شما در ترکیه و دانشگاه مورد نظر است جهت ارائه مدارک و پرداخت شهریه، پس از ثبت نهایی مشخصات شما و باز شدن ترم، لازم به انجام معدل سازی مدارک تحصیلی شماست، به این کار دنکلیک نیز می‌گونیند، در امور دنکلیک نیز همکاران ما بصورت حضوری در استانبول صفر تا صد در خدمت شما خواهند بود.

شرط سن در پذیرش دانشگاه های ترکیه

در کشور ترکیه برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی، در مقطع کارشناسی و ارشد حداکثر سن وجود ندارد و می‌توانید بدون محدودیت سنی و نگرانی از این مورد، ثبت نام خود را انجام بدهید، همچنین دنکلیک و امور اقامتی شما نیز با تضمین موسسه ما و توسط ما انجام خواهد شد.

اقامت کاری ترکیه

اقامت ترکیه با اجازه کار (چالشما ایزین)

اجازه کار یا همان Çalışma İzin از اجازه تحصیل در ترکیه نیز معتبر تر و آینده دار تر است، شما با داشتن اجازه کار در ترکیه نه تنها اقامت تضمینی خواهید داشت بلکه دارای بیمه معتبر ترکیه هستید، امکان اقامت در مناطق ممنوعه خواهید داشت و حتی پس از داشتن ۵ سال اجازه کار بی وقفه از کارفرمای خود می‌توانید درخواست شهروندی خود را به اداره مهاجرت ارائه بدهید.

شرایط دریافت اجازه کار ترکیه

دریافت اجازه کار ترکیه تنها از طریق کارفرما های ترک یا ایران دارای پروانه فعالیت معتبر و اجازه‌ی استخدام کارمند خارجی قابل انجام است و دارای دو حالت است:

۱- ارائه اجازه کار از سوی کارفرما زمانی که شما در خاک کشور ترکیه هستید:

در این صورت باید حتما از اعتبار کارت اقامت شما ۶ ماه باقی مانده باشد، اقامت شما می‌تواند توریستی یا تحصیلی باشد تفاوتی ندارد اما حتما باید دارای اعتبار ۶ ماهه یا بیشتر باشد.

۲- ارائه اجازه کار از سوی کارفرما به شما زمانی که در کشور ترکیه نیستید:

در این صورت نیز شما باید از طریق سفارت ترکیه در ایران امور تکمیل مدارک و ارائه برگه های رسمی خود را انجام بدهید.

جمع بندی

ترکیه کشوری بسیار زیبا و امن و البته نزدیک به کشور ماست، از طرفی دارای فرهنگ و زبان شبیه و نزدیک است و برای زندگی، با توجه به آزادی هایی که دارد بسیار مناسب و منطقی است. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

امیدواریم در این مقاله به پاسخ سوالات خود رسیده باشد و همواره در مسیر زندگی خود موفق باشید. نظرات شما باعث دلگرمی ماست.

4.1/5 - (14 امتیاز)

2 پاسخ

  1. باسلام و عرض ادب خدمت شما، برای مهاجرت به کشور ترکیه همانطور که اشاره شد باید با یکی از روش های خرید ملک در ترکیه یا اخذ اقامت دانشجویی ترکیه اقدام بکنید.
   اگر بصورت تحصیلی اقدام نمایید پس از مدت یک سال می توانید فرزند خود را بعنوان همراه به ترکیه ببرید اگر هم بصورت خرید ملک اقامت قانونی ترکیه را بگیرید درصورتی که فرزند شما زیر 18 سال باشد میتوانید همراه خود اقامت ایشان را هم دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای ارتباط با ما کافی است روی یکی از دکمه‌های زیر را لمس کنید.
برای دسترسی آسان به وب‌سایت، آن‌را به‌عنوان اپلیکیشن نصب کنید.