اقامت وی آی پی
فهرست
ثبت نام ترکیه بورسلاری

فهرست محتوای این مقاله

در این مقاله، به بررسی بورسیه‌های دولتی ترکیه، یا به عبارت دیگر ترکیه بورسلاری برای دانشجوهای خارجی و روند درخواست این بورسیه برای تحصیل رایگان در ترکیه پرداخته‌ایم.

بطور کلی، تحصیلات دانشگاهی در ترکیه به صورت کاملاً رایگان ارائه نمی‌شود. به عبارت دیگر، حتی اگر در آزمون YÖS که پیشتر در سایت توضیح داده شده است، موفق شوید و شرایط انتخاب دانشگاه و رشته را داشته باشید، باز هم ملزم به پرداخت هزینه دانشگاه‌های ترکیه خواهید بود.

با این وجود، کیفیت دانشگاه‌های دولتی نسبت به دانشگاه‌های خصوصی بالاتر است و هزینه آنها نیز کمتر است. اما هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه باید هر ترم پرداخت شود.

یک استثنا وجود دارد که شما می‌توانید به صورت کاملاً رایگان با بورسیه 100 درصدی در ترکیه تحصیل کنید. بورسیه تحصیلی دولتی ترکیه یا ترکیه بورسلاری، به صورت کاملاً رایگان تحصیلات تکمیلی در این کشور ارائه می‌دهد.

نکته مهم در مورد ترکیه بورسلاری این است که این بورسیه مختص تحصیلات فوق لیسانس و دکتری نیست، بلکه می‌توانید حتی در مقطع کارشناسی هم درخواست دهید و از مزایای فوق العاده آن بهره‌مند شوید.

ترکیه بورسلاری بالاترین سطح بورسیه تحصیلی در ترکیه است و همه هزینه‌های دانشجویان خارجی را پوشش می‌دهد. این بورسیه فقط برای دانشجوهای خارجی معتبر است و ایرانیان نیز می‌توانند در این برنامه تحصیلی شرکت کنند.

برای ورود به این برنامه تحصیلی بورسیه ترکیه، رویکردها و مراحل مختلفی وجود دارد که باید برای شرکت در این بورسیه آگاهی دقیقی داشته باشید.

تحصیل رایگان ترکیه
شرایط استفاده از ترکیه بورسلاری

شرایط استفاده از ترکیه بورسلاری

برای استفاده از ترکیه بورسلاری (Türkiye Bursları) شما در ابتدا بایستی در رده سنی مشخص شده توسط بنیاد این بورسیه باشید. یعنی برای هر مقطع لازم است در محدوده سنی خاصی باشید تا واجد شرایط ثبت نام در آن باشید، کمی پایین‌تر درباره‌ی این شرایط سنی بطور کامل توضیحاتی را شرح داده ایم.

محدودیت سنی ترکیه بورسلاری

جهت شرکت در برنامه تحصیلی ترکیه بورسلاری، محدودیت سنی متفاوتی برای هر مقطع تحصیلی در نظر گرفته شده است. خلاصه‌ای از این محدودیت‌ها و نکات مهم به شرح زیر است:

  • برای ورود به مقطع کارشناسی، حداکثر سن مجاز متقاضی 21 سال است.
  • در مقطع کارشناسی ارشد، متقاضیان باید حداکثر تا سن 30 سال را داشته باشند.
  • برای ورود به مرحله دکتری، حداکثر سن متقاضیان 35 سال می‌باشد.

نکته مهم بعد از افزایش سن، معدل آخرین مقطع تحصیلی متقاضی در مرحله بعدی برای شرکت در ترکیه بورسلاری حائز اهمیت است.

در جدول زیر، حداقل معدل مورد نیاز برای شرکت در برنامه ترکیه بورسلاری در هر مرحله تحصیلی مشخص شده است:

معدل دیپلم برای شرکت در کارشناسی حداقل 14
معدل دوره کارشناسی برای شرکت در کارشناسی ارشد حداقل 15
معدل دوره کارشناسی ارشد برای شرکت در دکتری حداقل 15
برای شرکت در دوره های پزشکی، دندان پزشکی و دارو سازی حداقل معدل 18

افرادی که در حاشیه برنامه تحصیلی ترکیه بورسلاری پذیرفته می‌شوند، موظف به شرکت در یک دوره یکساله آموزش زبان ترکیه یا همان دوره‌ی حاضیرلیک (Hazırlık) می‌باشند. این دوره اجباری است و در صورت داشتن سطح زبان ترکیه به‌صورت C1، امکان معافیت از این دوره ورودی به برنامه دانشگاهی ترکیه بورسلاری برای شما فراهم می‌آید. دانستن زبان ترکی و داشتن مدرک سطح C1 این امکان را به شما می‌دهد که بلافاصله پس از قبولی در برنامه، وارد مرحله تحصیلی شوید.

فاکتورهای مختلفی تأثیر بسزایی در افزایش فرصت قبولی شما در برنامه ترکیه بورسلاری دارند. به عنوان مثال، داشتن مدرک آزمون‌های بین‌المللی مانند GRE، DELF، YOS و سایر آزمون‌ها می‌تواند به شما امتیازهای اضافی بخشیده و شانس قبولی شما را در این برنامه ارتقاء دهد و موجب قبولی شما در برنامه تحصیلی دولتی ترکیه (ترکیه بورسلاری) دارد.

راز موفقیت در استفاده از برنامه تحصیلی ترکیه بورسلاری، وجود یک رزومه چشمگیر، معدل بالا و ارائه یک انگیزه‌نامه قوی است. این عوامل باعث می‌شوند شما از بین افراد خواهان استفاده از این برنامه، برتری حاصل کنید.

حالا بیایید نگاهی به افرادی بیندازیم که می‌توانند از این برنامه تحصیلی ترکیه بورسلاری بهره‌مند شوند.

افراد واجد شرایط ترکیه بورسلاری
افراد واجد شرایط ترکیه بورسلاری

افراد واجد شرایط ترکیه بورسلاری

به طور کلی افرادی که شهروند ترکیه هستند و پاسپورت این کشور را دارند نمی‌توانند از برنامه‌ی تحصیلی ترکیه بورسلاری استفاده نمایند. این قانون برای همه افراد خارجی که با هر روشی در برنامه‌های مهاجرتی این کشور پاسپورت ترکیه را دریافت کرده‌اند صدق می‌کند.

به طور مخصوص، شرایط بورسیه هم برای افرادی که دارای پاسپورت ترکیه هستند معین شده‌اند؛ اما این برنامه تحصیلی به صورت خاص برای افراد خارجی طراحی شده است.

البته کسانی که دارای اقامت توریستی ترکیه یا همان کیملیک صورتی هستند نیز می‌توانند از این برنامه تحصیلی رایگان در ترکیه استفاده نمایند.

نکته بعدی این است که برای مشارکت در این برنامه تحصیلی، نباید دانشجو در کشور ترکیه باشید. اگر در حال تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه هستید، امکان شرکت در برنامه تحصیلی ترکیه بورسلاری برای شما وجود ندارد.

اما آیا این برنامه تنها هزینه‌های دانشگاه را شامل می‌شود؟

مزایای ترکیه بورسلاری
مزایای ترکیه بورسلاری

مزایای ترکیه بورسلاری

یکی از مهمترین نکات در برنامه تحصیلی ترکیه بورسلاری پرداخت کلیه هزینه های دانشگاه توسط دولت است.

در رشته‌های تحصیلی پزشکی و دندان‌پزشکی در ترکیه، حتی با قبولی در آزمون یوس (YÖS)، هزینه‌های تحصیل بسیار بالاست. اما در صورت قبولی در برنامه ترکیه بورسلاری، شما حتی مجبور به پرداخت یک لیر هم برای تحصیل و حتی محل اقامتتان (خوابگاه) نخواهید بود.

بیمه دانشجویی شما نیز تحت پوشش دولت ترکیه قرار گرفته و از پرداخت هزینه بیمه معاف می‌شوید. هزینه اسکان و زندگی شما در ترکیه کاملاً تحت پوشش دولت است و شما نیازی به نگرانی درباره پرداخت هزینه‌های اسکان و تغییرات سالانه ندارید.

یکی از نکات مهم برنامه تحصیلی ترکیه بورسلاری، پوشش کامل هزینه‌های رفت و برگشت هوایی شما به کشور است. شما مجاز به استفاده از یک بلیط رایگان هوایی بطور سالانه از ترکیه هستید.

در پایان، از سوی دولت ترکیه به شما هزینه‌ای برای معاش تعلق می‌گیرد که شما می‌توانید هر ماه آن را دریافت کنید که هزینه‌های رفت و آمد را نیز پوشش می‌دهد.

مبلغ هزینه زندگی که دولت پرداخت می‌کند 800 لیر برای دانشجویان کارشناسی، 1100 لیر برای دانشجویان کارشناسی ارشد و 1600 لیر برای دانشجویان دوره دکتری میباشد. این مبلغ بسیار کم است و به چشم ناچیز می‌آید و حتما این را در نظر بگیرید که شما عملا هیچ هزینه‌ای ندارید و حتی امکان کار کردن در برخی از رشته‌ها و یا کار سیاه را هم دارید.

تمامی هزینه های تحصیلی شما، رفت و آمد به مرکز آموزشی، اسکان در شهرتان و خوراک را دولت کشور ترکیه به شما می‌پردازد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در ترکیه بورسلاری
مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در ترکیه بورسلاری

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در ترکیه بورسلاری

لیست مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در بورسیه تحصیلی دولتی ترکیه و همچینین زمان ثب‌نام برای شرکت در ترکیه بورسلاری را شرح داده ایم:

  • پاسپورت
  • عکس بیومتریک پشت سفید
  • ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی + مدرک تحصیلی
  • داشتن 2 توصیه نامه برای ثبت نام در دوره ارشد و دکتری
  • مدرک آزمون‌های بین‌المللی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
  • مدرک آزمون زبان ترکی استانبولی که اجباری نیست اما امتیاز محسوب می‌شود
  • ارائه پروپوزال برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

تاریخ شروع ثبت نام ترکیه بورسلاری

پس از اینکه خود را واجد شرایط ثبت نام در این برنامه تحصیلی رایگان در ترکیه دانستید، این سوال پیش می‌آید که در چه تاریخی می‌توان ثبت نام ترکیه بورسلاری را انجام داد، ترکیه‌بورسلاری از تاریخ ۲۱ دی ماه هر سال شروع شده (۱۰ ژانویه) و تا تاریخ ۲ اسفند یعنی ۲۱ فوریه ادامه دارد. مدارک و درخواست متقاضیان تحصیل در ترکیه، در ماه فروردین یا همان مارچ مورد بررسی قرار می‌گیرد و نهایتا ظرف مدت یک ماه پس از آن اعلام می‌شود.

نحوه ثبت نام در ترکیه بورسلاری (تحصیل رایگان در ترکیه)

برای ثبت نام در برنامه تحصیلی رایگان ترکیه یا همان Türkiye Bursları می‌توانید مدارک خود را برای کارشناسان شرکت اقامت وی‌آی‌پی ارسال نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن و بصورت کاملا تخصصی این ثبت نام را برای شما انجام بدهند، دقت کنید که درهنگام ثبت نام اگر اطلاعات شما به درستی وارد نشود و یا موارد بی دقت ثبت گردد شما شانس خود را برای استفاده از این برنامه از دست خواهید داد.

در فرم زیر می‌توانید درخواست خود را برای شروع پروسه ثبت کنید و یا با ما تماس بگیرید.

شماره تماس ما؛

۰۰۹۰۵۰۵۸۵۳۹۰۶۶

از طریق واتساپ در هر ساعت از شبانه روز می‌توانید تماس بگیرید.

صفحه‌ی تماس با ما

لینک ارسال پیام در واتساپ: ارتباط با ما

فرم ثبت نام ترکیه بورسلاری4.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای ارتباط با ما کافی است روی یکی از دکمه‌های زیر را لمس کنید.
برای دسترسی آسان به وب‌سایت، آن‌را به‌عنوان اپلیکیشن نصب کنید.